טקס ברית מילה

אירוע טקס ברית מילה

WhatsApp או חייגו 054-2330001

מהו טקס ברית מילה

טקס ברית מילה הוא אחד מן הטקסים והאירועים המשפחתיים הנפוצים ביותר, וזוהי אולי המצווה היחידה אותה מקיימים באדיקות כל שכבות הציבור בעם היהודי לאורך הדורות, למרות שרק בשנים האחרונות קמו קבוצות הורים שהתנגדו לטקס ברית המילה ולא מלו את בניהם.

טקס ברית המילה היא למעשה הציווי והחובה למול כל תינוק זכר יהודי בדיוק ביום השמיני להולדתו, כאשר בטקס זה חותכים את העורלה מגופו. הטקס נערך על ידי מוהל מקצועי בעל ניסיון ורישיון לעסוק בתחום וכן ישנם גם מוהלים רבים שהם רופאים עקב הדרישה להכשרה כירורגית הדומה לפעילות של כל רופא מוסמך. גם אנשים המבקשים להתגייר חייבים בביצוע הטקס. הטקס ידוע ומוכר כנערך באירוע חגיגי ובמסיבה, התינוק מונח על רגלי הסנדק היושב על כסא אליהו הנביא ואת הטקס עורך המוהל. הטקס הוא קצר ומשולב בברכות ומקובל לאחריו להכריז בשם הילד ולברכו זה הקטן גדול יהיה.

את האזכור הראשוני למצוות ברית המילה ניתן למצוא במקרא בספר בראשית, בפרשת לך לך כאשר בפרשה זו אלוהים כורת את בריתו עם אברהם אבינו, ומבטיח לו בברית זו כי ירבה את צאצאיו ואת זרעו ככוכבים וכחול אשר על שפת הים, וכן מבטיח לו תקומה של מלכים ועמים מזרעו. הטקס הוא עדות לברית נצח זו, עם ההבטחה לרשת את כל ארץ כנען. הנימול הראשון היה למעשה אברהם אבינו, וההתחייבות הזו מסמלת את קיום הברית בינו לבין אלוהים. המנהג להביא את כסא אליהו הנביא נולד גם הוא מכך שאליהו הנביא הטיל ספק בקיום המצווה ועל כן אלוהים חייב אותו להיות נוכח בכל ברית.

מאז על פי ההלכה היהודית חלה החובה למול כן בן זכר יהודי ביום השמיני ללידתו גם אם יום זה חל ביום השבת, בכיפור או בכל יום אחר. מלים בדיוק ביום השמיני כיוון שזהו הציווי שנכתב בספר ויקרא. במקרא לא ניתן הסבר מדוע למול את התינוק דווקא ביום השמיני ולא ביום אחר או בגיל מבוגר, ומבחינה רפואית הוכח כי זהו היום בו קרישת הדם מואצת ביותר ומידת הכאבים כמעט בלתי מורגשת. רק כאשר ישנו חשש לסכנה רפואית ניתן לדחות את הברית, אך לקיים אותה כמה שיותר מוקדם, ובמקרים חמורים יותר של סיבוכים לתינוק כגון בעיות בקרישת דם יש להתייעץ בנושא עם רופא הילדים והמוהל.

רבים ניסו להסביר את טעם מצוות ברית מילה ומדוע יש לקיים אותה, כיוון שזוהי מצווה שאין עמה הסדר ברור ומפורט כמו מצוות רבות אחרות. פרשנים דימו את טקס המילה כשלב הדומה לשלב חיתוך חבל הטבור. כלומר זהו צעד נוסף לשם השלמת האדם לקראת בואו לחיים. העורלה נחשבת לחלק עודף בגוף האדם שאינו נחוץ לו ויש לסלקו מן הגוף. ואחרים טענו כי כל זמן שבו העורלה קיימת בגוף האדם הוא נחשב כמו לבעל פגם. פרשנות נוספת קשורה לנושא הברית - המצווה גורמת ליהודי לזכור מי הוא ומיהו אלוהיו וכך לגבור על יצריו הרעים או על התאוות שלו.

את מצוות ברית מילה מקיימים כאמור גם חילונים רבים שאינם מקיימים בדרך כלל את מרבית המצוות. מרבית היהודים החילוניים עורכים את הטקס ומלים את בניהם בדיוק לפי דרישות ההלכה ולפי המסורת היהודית וכן ישנו גם ההיבט של מוסכמה חברתית חזקה ומקובלת שאין מפרים אותה. מעבר לנימוקים הדתיים והרוחניים בנושא קיום הטקס ישנם גם נימוקים חברתיים ואף רפואיים ביתרונות שבקיום הטקס, וגם המוסלמים למעשה מלים את בניהם וכן קבוצות גדולות בקרב האוכלוסיה הנוצרית. על פי סקרים שנערכו בשנים האחרונות כמעט כמאה אחוזים השיבו כי זה חשוב מאד לערוך את הטקס, ומבחינה רפואית הוכח כי גברים זכרים היו מועדים להידבק בפחות מחלות מין או מחלות ברכי השתן מאשר גברים שלא נימולו, ולכן בעקבות זאת החלו לערוך את הטקס בקרב גברים רבים בארצות אפריקה שם אחוזי מחלות המין ונגיף האיידס הם מן הגבוהים בעולם, ועריכת ברית מילה תרמה רבות להפחתה באחוזים אלו.

כטקס חלופי עבור הבנות עורכים במשפחות רבות את הבריתה, ולרגל לידת הבת עורכים סעודת מצווה והודיה, המכונה גם טקס זבד הבת. מבחינה מסורתית בטקס זה משלבים גם פיוטים ותפילות הודיה מיוחדות.