ברית מילה וכסא אליהו הנביא

להזמנת צלם לאירוע ברית מילה

WhatsApp או חייגו 054-2330001

כסא אליהו הנביא (או במנהגים אחרים הכיסא שני שעליו יושב הסנדק) הוא אביזר מאוד חשוב בטקס ברית מילה.

לא פחות חשוב גם המיקום שלו. בחלק מהמנגים נהוג לשים אותו במזרח החדר - להדגיש כבוד לשכינה שבמזרח , ומנהג אחר - להני הכסא בצפון -להגמת המזבח העולה, שלפי אחת הפרשנויות עמד בצפון העזרה.

לרוב, כשמניחחת את הכיסא מתחשבים רק בנתונים אלו, וכלל לא מתחשבים באופן בו יצולם הכסא והמתרחש עליו.

רק בעת צילום טקס ברית מילה יש לשים לב לכמה דגשים:

כסא אליהו הנביא

מרחב

סביב הכסא אליהו הנביא צריך להיות מרחב המאפשר לצלם לנוע סביב הכסא ללא כל מכשול, ולצלם את הטקס מזוויות שונות. אחרת אין אפשרות לצלם אומנותי, מחוסר מקום. בטקס ברית מילה, חשוב לי כמתעד האירוע לתפוס את הדימאה של אימא, וההתרגשות על פניו של האב. במידה ואין מספיק מקום נדרשת מיומנות של ממש לעמוד במשימה ולהיות הכי זהיר- שבטעות לא לדחוף את המוהל שבדיוק עושה ברית מילה.

אור ותאורה בצילום

לפעמים מוהלים (כמובן בהתחשב למנהג המקובל) מזיזים טיפה את הכיסא ימינה או שמאלה, שיגיע עליו כמה שיותר אור (וזה הצדק - כי הרב חייב לראות מה הוא עושה) ,

זה יכול להיות אור צבעד לחלון, או אור של פנס תאורה חזק במיוחד. רק מנקודת מבט של צלם ברית, המיקום הזה הוא פחות טוב, מהסיבה שעדשת המצלמה היא אינה מושלמת כמו קקנית העין ולא יודעת לווסט את האור המופרז מול פנים האולם שלרטב חשוך, ולכן קשה להגיע לתוצאה מיטבית ולצלם פריים רך, בטקס ברית מילה עצמו.

צבע הכסא אליהו הנביא

כמו שידוע לרוב צבע הכסאות ברית מילה הוא אדום, אך מרוב שהכסא בשימוש המון זמן, הוא לעט לעט מעבד מצבעו המקורי והופך להיות חום/אפור. ככלל, בצבע אדום הלכלוך ממש בולט בתמונות. תבקשו ממנהל האירוע שינקו את הכסא ויסדרו אותו בכדי שיהיה לו מראה נקי וייצוגי - כך יראה גם בתמונות. אחרת או שתקבלו תמונות עם כיסא מלוכלך, או שהצלם ינסה כמה שניתן לחתוך בעת צילום את האיזורים המלוכלכים, אך אז זה לא יעביר את התמונה והאווירה כפי שהיה אפשר להעביר!

הסנדק

במעמד כה מרגש, שהסנדק יושב ועל ברכיו מונחת הכרית עם תינוק, השבר האחרון (ובצדק) הסנדק יחשוב איך הוא נראה מהצד. אבל ץסכימו איתי, שנראה מאוד יפה בתמונה אם הסנדק יושב זקוף. בכדי שיהיה לו נח לשבת, ניתן לדאוג שיהיה שרפרף מתחת לרגליו.

אחרת זה מאוד לא נח לשבת על כסא אליהו הנביא שהוא לרוב מאוד גבוה והרגלים באויר.

וברגע שנח אז גם התנוחה במצלמה נראית יפה ונינוחה.

ייצוגיות

אני כצלם ברית מילה מנסה תמיד לצלם משפחה יחד עם הסנדק שיושב בכסא אליהו הנביא ומחזיק תינוק על ברכיו.

תמונה כזו תמיד משאירה זיכרון חד וברור מטקס ברית מילה.


למה כדאי להזמין צלם לאירוע ברית

מוהלים לבריתות

מה אימא רוצה מצלם ברית מילה